„Menopausing”– książkę Daviny Mccall znałam i od czasu do czasu podczytywałam jeszcze zanim na rynku polskim pojawił się jej przekład. Moje refleksje z tamtego czasu były takie, że to lektura owszem, świetna, ale dla kobiet wchodzących w transformację menopauzalną w Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Bo jej osadzenie w tamtejszych realiach, a przede wszystkim w systemie NHS (system publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) dla polskich kobiet jest nieprzystawalne i niezrozumiałe, a w związku z tym trud tłumaczenia jest daremny. Ale przyznaję – myliłam się.
Nie co do realiów, bo te pozostają nieprzystawalne (choć ten, kto doświadczył, jak funkcjonuje publiczny system ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii, ten wie, że Brytyjczycy nam zazdroszczą – serio!), ale co do siły rażenia wspólnoty. Bo to ona jest tej książki bohaterką. Davinie udało się porozmawiać i przedstawić w książce historie dziesiątek, jeśli nie setek kobiet, z których każda opisała swoją indywidualną, bardzo często bolesną i wyboistą drogę, jaką przeszła szukając diagnozy, wsparcia czy pomocy w trakcie transformacji menopauzalnej. I to, według mnie jest największą siłą tej pozycji, którą porównałabym do rozmowy z dobrym, uważnym terapeutą. Historie opisane przez Davinę, często dramatyczne, zakończone w większości wypadków wejściem na drogę powolnego wychodzenia z bólu, często permanentnego cierpienia fizycznego i psychicznego, niosą prawdziwe catharsis.
Menopauza dotyka wszystkich
Książka ma moc również dlatego, że Davina nie próbuje być kim innym niż jest. Powiedziałabym nawet, że w tym wypadku mniej jest dziennikarką, a bardziej jedną z nas. Kobietą, która na własnej skórze przekonała się, że ani status społeczny, ani kontakty, ani nawet pieniądze, nie gwarantują, że wchodząc w ten wymagający dla wszystkich czas (tak, tak, dla wszystkich – bo Davina podkreśla, że oprócz nas cierpią także nasze rodziny, partnerzy, dzieci, przyjaciele) damy radę nad wszystkim nadal trzymać pieczę i kontrolę. Bo chociaż brytyjski NHS znacznie różni się od naszego NFZ, ich GP od naszego lekarza POZ, to tak naprawdę bolączki, rozterki i w końcu radości kobiet przeżywających transformację menopauzalną na całym świecie są bardzo podobne. I nikt, jak pisze Davina „nie powinien marnować całych lat życia na menopauzę czy perimenopauzę”.
Cenne jest to, że w książce znajdziemy i, tak niefortunną dla pijaru HTM, historię słynnego premarinu, jak i badań WHI z 2002 roku, proste wytłumaczenie, czym są hormony bioidentyczne, rekomendacje dotyczące spersonalizowanej drogi podania terapii hormonalnej ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z różnego rodzaju chorobami, takimi jak POI (przedwczesna niewydolność jajników), endometriozą, problemami z tarczycą czy epizodami zakrzepowymi. Faktem jest, że zwolenniczki teorii naturalnych, a już na pewno te, które zwykły o wszelkich dolegliwościach myśleć: „samo wlazło, samo wyjdzie” nie znajdą tu zbyt wielu rzeczy dla siebie. Nie ma co ukrywać – Davina jest wielką orędowniczką hormonalnej terapii menopauzy i bardzo boleje nad faktem, że wiszą nad nią demony fatalnego badania sprzed 21 lat, co widać nawet na ulotkach leków hormonalnych: mimo, że badania się zmieniły – ulotki nadal straszą niekończącą się listą potworności. To fakt znany również w Polsce, piszą o tym wszystkie panie na forach, które z przerażeniem czytają, jak straszne skutki uboczne powodują najlepsze nawet mikrodawki hormonów bioidentycznych.
#uczyńmymenopauzęważną
Sporo w tej książce znajdziecie informacji o aktywności fizycznej, bo dziennikarka od lat promuje bardzo aktywny styl życia, linki do interesujących stron i portali, które o transformacji menopauzalnej piszą i to piszą po ludzku, a także krótką historię rebelii menopauzalnej w Wielkiej Brytanii.
#MakeMenopausematter – uczyńmy menopauzę ważną tak, jak czynią ją Brytyjki. Mówmy o niej, piszmy, edukujmy, a nade wszystko się wspierajmy. Może i nam zmiana, która nadeszła 15 października, przyniesie dobre decyzje, a w sejmowych ławach zasiądzie nasza Carolyn Harris, która w brytyjskim parlamencie od lat lobbuje w sprawie kobiet menopauzalnych?
„Menopausing, czyli nowy początek, Jak zdrowo i z energią wejść w kolejny etap swojego życia”, Davina Mccall, dr Naomi Potter, Grupa wydawnicza FOKSAL 2023
Interesuje Cię menopauza? Zarejestruj się, żeby mieć dostęp do ponad 100 artykułów z naszej bazy wiedzy.