Niektóre objawy nowotworów ginekologicznych, w tym raka macicy, jajnika i szyjki macicy, mogą być myląco podobne do objawów transformacji menopauzalnej. Chociaż zwykle okazuje się, że za nasze gorsze samopoczucie jest rzeczywiście odpowiedzialna np. perimenopauza, to jednak nie zawsze tak jest. Czasami dość powszechne objawy okołomenopauzalne mogą być oznakami choroby.
Objawy nowotworu macicy
Najczęstszym objawem nowotworu macicy jest nieprawidłowe krwawienie z pochwy. Każde krwawienie z pochwy po menopauzie powinno być sygnałem ostrzegawczym wymagającym niezwłocznej wizyty u lekarza. Jednak zwłaszcza w perimenopauzie trudno wielu kobietom odróżnić nieprawidłowe krwawienie od miesiączki, która w tym czasie może być nieregularna. Dlatego też po 45. roku życia szczególnie ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie krwawienia lub plamienia pomiędzy miesiączkami, a także na miesiączki, które są niezwykle częste, obfite lub długotrwałe.
Objawy raka jajnika
Nazywany w środowisku medycznym „cichym rakiem”, rak jajnika często daje bardzo subtelne objawy, jeśli w ogóle występują. Można je łatwo przypisać transformacji menopauzalnej, przede wszystkim dlatego, że większość przypadków raka jajnika diagnozuje się po 50. roku życia, kiedy zazwyczaj żegnamy się z miesiączką na zawsze. Objawy raka jajnika mogą obejmować ból i wzdęcia w obrębie miednicy, a także częste oddawanie moczu, utratę apetytu i szybkie uczucie sytości. Czasami rak jajnika powoduje również zmiany w rytmie wypróżnień, skrajne zmęczenie lub niewyjaśniony przyrost lub utratę masy ciała – wszystkie te symptomy są częstymi objawami transformacji menopauzalnej.
Objawy raka szyjki macicy
Objawy raka szyjki macicy znane są z naśladowania objawów innych schorzeń. Obejmują nieprawidłowe krwawienia z pochwy, takie po stosunku płciowym, pomiędzy miesiączkami lub po menopauzie. Inne objawy ostrzegawcze to: krwawienie miesiączkowe trwające dłużej niż zwykle, nieprawidłowa wydzielina z pochwy i ból podczas aktywności seksualnej. Istnieje skuteczne badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy i zmian przednowotworowych w szyjce macicy, które często można wykryć już podczas badania cytologicznego. Dlatego kobiety po menopauzie powinny regularnie poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy z częstotliwością zalecaną przez ginekologa.
Menopauza i czynniki ryzyka raka
Ryzyko zachorowania na każdy rodzaj nowotworu, w tym nowotwory wywodzące się z żeńskiego układu rozrodczego (rak ginekologiczny), wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego kobieta, która przeszła menopauzę, jest bardziej narażona na zachorowanie na raka chociażby ze względu na wiek. Naukowcy wśród szczególnie istotnych czynników związanych ze zwiększonym ryzykiem raka po menopauzie wymieniają:
- wcześnie rozpoczęte dojrzewanie (miesiączka przed 12. rokiem życia),
- brak przebytych ciąż,
- radioterapię,
- przechodzenie menopauzy w późniejszym okresie,
- jednoskładnikowa, estrogenowa HTM (HTZ) stosowana u kobiet z zachowaną macicą,
- przyjmowanie tamoksyfenu (leku pomagającego zapobiegać i leczyć raka piersi),
- nadwagę/otyłość,
- spożywanie przetworzonej żywności,
- palenie, picie alkoholu,
- historia rodzinna raka piersi, endometrium, jelita grubego lub jajnika.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów po menopauzie?
W Polsce większość kobiet po zakończeniu miesiączkowania przestaje się badać. Wizyty u ginekologów, szczególnie w tym wieku, powinny odbywać się regularnie. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wskazują na konieczność wykonywania wymazu cytologicznego minimum co 3 lata oraz testu w kierunku HPV raz na 5 lat. Odpowiedzią na negatywny trend „znikania” dojrzałych kobiet z gabinetów ginekologicznych jest kampania m.in. „W kobiecym interesie”, podczas której organizowany jest np. Mobilny Gabinet Ginekologiczny dla kobiet 59+ i z niepełnosprawnościami. Od 1 listopada br. Ministerstwo Zdrowia obniżyło i podwyższyło także wiek dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce z 50-69 na 45-74.
Co może jeszcze pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwory w tym wieku?
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała,
- Niepalenie i unikanie biernego palenia,
- Stosowanie zbilansowanej diety,
- Regularna aktywność fizyczna.
W społeczności Mameno rozmawiamy na wszystkie tematy! Dołącz do innych kobiet i naszych ekspertów, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości dotyczące tej trudnej, ale niezwykłej podróży.
Informacje zawarte na stronie Mameno mają jedynie charakter informacyjny i nie zastąpią konsultacji ze specjalistą. W szczególności nie stanowią one porady medycznej ani diagnozy. Rewolucja hormonalna w okresie menopauzy może wywołać wiele zmian w Twoim ciele i psychice, ale nie wszystkie są z nią związane.
Interesuje Cię menopauza? Zarejestruj się, żeby mieć dostęp do ponad 100 artykułów z naszej bazy wiedzy.